Een re-integratieproces dat niet alleen effectief is, maar ook recht doet aan de behoeften en mogelijkheden van de werknemer. Het draait niet alleen om regels en procedures, maar vooral om de aansluiting bij wat iemand écht nodig heeft om weer vooruit te kunnen.
Waarom investeren in re-integratie zo belangrijk is
Een goed functionerend re-integratiesysteem is niet alleen van belang voor werknemers en werkgevers, maar voor de hele samenleving. Langdurig verzuim brengt hoge kosten met zich mee, maar nog belangrijker: het verlies van werk heeft grote impact op het welzijn en de participatie van mensen. Het kan ervoor zorgen dat iemand steeds verder van de arbeidsmarkt af komt te staan. Werk is niet alleen een inkomen, maar draagt bij aan structuur, zingeving en sociale verbinding. Daarom is het cruciaal om te blijven kijken naar wat écht werkt in re-integratie en hoe we dit proces kunnen verbeteren.
Blijven leren, verbeteren en vernieuwen
Re-integratie is een ingrijpend, en ingewikkeld proces waarin ook veel verschillende professionals een rol spelen. Van arbeidsdeskundigen en bedrijfsartsen tot coaches en loopbaanbegeleiders. Zij maken dagelijks belangrijke keuzes die impact hebben op hoe iemands traject verloopt. Het is daarom belangrijk dat we van elkaar blijven leren en samenwerken. Bij ZINZIZ doen wij, met subsidies vanuit ZonMw, verschillende projecten waarmee we bijdragen aan het menselijker en effectiever maken van het re-integratieproces. Onze aanpak is mensgericht, wetenschappelijk onderbouwd en gericht op samenwerking tussen alle betrokken partijen.
Leren van andere beroepsgroepen binnen het poortwachter proces
In het project Jong Geleerd, Oud Geleerd (JGOG) gaat het om kennis delen en reflecteren. We stimuleren multidisciplinaire kennisuitwisseling en mentoring tussen professionals uit verschillende beroepsgroepen. Arbeidsdeskundigen, bedrijfsartsen en professionals uit het sociaal domein maken dagelijks complexe afwegingen binnen re-integratietrajecten. Onderzoek toont aan dat deze afwegingen vaak op vergelijkbare wijze plaatsvinden, ongeacht de beroepsgroep. Terwijl onderling deze beroepsgroepen niet altijd (nauw) met elkaar samenwerken, blijkt ook uit onderzoek van de argumentenfabriek. Met mentoring en regionale bijeenkomsten brengen we professionals bij elkaar om samen te reflecteren op hun keuzes. Daarnaast doen we nu ook een klein onderzoek binnen het project naar wat verschillende beroepsgroepen zelf willen halen uit multidisciplinaire samenwerking. In april ronden we dit onderzoeksrapport af. Wil je in contact komen met andere professionals binnen de Wet verbetering poortwachter? Op www.ikwilkennisdelen.nl kun je sparren en ervaringen uitwisselen met andere beroepsgroepen binnen het poortwachter proces.
De kracht van de groep
Binnen het project De Groep als Medicijn (GaM) onderzoeken we of groepsgewijze begeleiding een waardevolle aanvulling kan zijn op de reguliere individuele begeleiding binnen het tweede spoor. In Nederland ligt de focus bij re-integratie in het tweede spoor namelijk vaak op één-op-één trajecten, terwijl internationaal onderzoek laat zien dat groepsinterventies positieve effecten kunnen hebben. Werken in een groep kan namelijk zorgen voor extra steun, structuur en motivatie. Samen met de Krachtcentrale 013 kijken we welke groepsaanpak echt helpt, voor wie en waarom.
Werkverlies heeft impact
Bij Samen het juiste spoor leggen (SHJSL) kijken we breder dan alleen naar het vinden van een nieuwe baan. Het gaat niet alleen over solliciteren, maar ook over omgaan met verandering. Werkverlies kan voelen als een rouwproces en het geloof in eigen kunnen kan flink afnemen. We ontwikkelen een toolbox voor werknemers, een coaching methode voor begeleiders en een e-learningmodule voor werkgevers, zodat alle betrokkenen beter voorbereid en ondersteund worden.
Samen verder bouwen aan betere re-integratie
Door samen te werken, kennis te delen en onderzoek te doen, maken we re-integratie effectiever en duurzamer. Zo zorgen we ervoor dat werknemers de best mogelijke ondersteuning krijgen om weer grip te krijgen op hun loopbaan.
Meer weten?
Wil je er meer over horen of een keer van gedachten wisselen hierover? Neem dan vooral contact op met Lucy (lucy@zinziz.nl).